Małgorzata Gąsiorowska
Kompozytor, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm. Człowiek renesansu. Na pytanie jak łączy tyle różnych aktywności, Stefan Kisielewski odpowiadał, że stosuje „umysłowy płodozmian” – raz muzyka, raz polityka. Jego życiu i twórczości bacznym okiem przygląda się Małgorzata Gąsiorowska, rysując intrygujący portret jednej z najważniejszych postaci świata kultury PRL.
Oskar Łapeta
Biografia jednej z najbarwniejszych i najciekawszych postaci polskiej muzyki początku XX wieku. Kim był Eugeniusz Morawski i dlaczego tak mało o nim wiemy? Popadając w konflikt z Szymanowskim skazał się na zapomnienie, a zwolennicy autora „Harnasiów” dołożyli wszelkich starań aby nazwisko Morawskiego kojarzyło się jak najgorzej. Oskar Łapeta odkrywa i wydobywa na światło dzienne historię awanturniczego życia kompozytora, popychając historię na właściwe tory.
Beata Bolesławska-Lewandowska
Mała Monografia o Henryku Mikołaju Góreckim to historia walki chłopca z przeciwnościami losu – śmiercią matki, chorobą, niezrozumieniem ze strony najbliższych. To opowieść o sile marzeń i wielkiej determinacji, które po latach zaprowadziły go na kompozytorski szczyt. Górecki był postacią zmienną w nastrojach i pełną kontrastów – burzliwy i liryczny, rozmodlony i zadzierzysty, dosadny i subtelny. Taka też jest jego muzyka – bardzo polska w wyrazie, a jednocześnie uniwersalna, trafiająca autentycznością do serc ludzi na całym świecie.
.
Anna Woźniakowska
Tęsknota, miłość i śmierć. Karłowicz to wciągająca opowieść o kompozytorze, który zakochał się w Tatrach, pragnąc „stać się cząstką tego nieogarnionego świata”. Anna Woźniakowska kreśli obraz człowieka z krwi i kości, z którym z łatwością można się utożsamiać. Niewielka objętość, lekkie pióro oraz barwne anegdoty sprawiają, że książka absorbuje i pochłania bez reszty.
Mateusz Ciupka
Opowieść o długiej i fascynującej drodze kompozytorskiej Romualda Twardowskiego – najstarszego żyjącego polskiego kompozytora, łączącego w swej twórczości tradycję z nowoczesnością. Mateusz Ciupka przedstawia losy artysty, opierając się na wielogodzinnych rozmowach, korespondencji i wydanych wspomnieniach Twardowskiego.
Danuta Gwizdalanka
Książka o kobiecie, która wyprzedziła swoje czasy. Danuta Gwizdalanka tę niezwykłą historię intensywnego, choć krótkiego życia „Królowej tonów” maluje na historyczno-społecznym tle, przybliżając realia epoki, z którymi kompozytorka musiała się nieustannie mierzyć.
Jakub Puchalski
Jakub Puchalski szuka prawdy o Chopinie w listach, tekstach z epoki oraz w samej jego muzyce, a poprzez ciekawe konteksty i porównania nie tylko pokazuje przekraczanie przez twórcę granic swojej epoki, lecz także pozwala nam lepiej zrozumieć jego fenomen. Wnikliwie słucha, dzięki czemu odkrywa twórcę natchnionego i jednocześnie skupionego na formie, o czym opowiada nam w sposób prosty, bez sięgania po specjalistyczne pojęcia. Podczas tej lektury jesteśmy naprawdę blisko Chopina!
Ignacy Zalewski
Spojrzenie Ignacego Zalewskiego na postać Moniuszki odkrywa – w sposób pozbawiony patosu i zastałych etykiet czy uprzedzeń – ciekawego człowieka i twórcę bardzo dobrej muzyki. Autor przenosi kompozytora na grunt codziennego życia. Na podstawie fragmentów listów, tekstów z epoki oraz własnych przemyśleń przedstawia człowieka z krwi i kości, z jego emocjami, obawami, marzeniami, ambicjami.
Mateusz Borkowski
Opowieść o czarodzieju skrzypiec.
Artysta, o którym można by dziś powiedzieć, że był celebrytą w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Jego spuścizna twórcza nie należy do obfitych, ale jej ranga w światowej literaturze skrzypcowej jest fundamentalna.
Magda Miśka-Jackowska
Pisana ze szczerą sympatią, pełna uroku opowieść o losach Kilara, jego wspaniałej osobowości, dowcipie, codzienności i oszałamiającej karierze, a także o fenomenie jego ciągłej obecności – to lektura dla każdego, do przeczytania „na jednym oddechu”.
Danuta Gwizdalanka
Danuta Gwizdalanka kreśli wyrazisty portret Mozarta i jego kariery. Daje szybki, lecz wnikliwy rzut oka na czasy, w których żył, na dzieła, które pisał, oraz z przenikliwością oddziela prawdę od mitów i legend powstałych wokół jego życia i przedwczesnej śmierci.
Joanna Sendłak
Światowa sława stała się jej udziałem, kompozycje były nagradzane, niemal od razu prezentowane przez najlepszych wykonawców i wydawane, entuzjastyczne recenzje pisali krytycy. Opowieść biograficzną, opartą w dużej mierze na listach i innych dokumentach rodzinnych, otrzymujemy niejako „z pierwszej ręki” – od wnuczki artystki.
Bruno Messina
Kilka z jego dzieł zyskało w historii muzyki status przełomowych, niosących nowe jakości, jakich nikt przed nim nie odkrywał. O nich, a także o wielu perypetiach życiowych, zawodowych i miłosnych opowiada Bruno Messina – biograf i zaangażowany admirator twórczości Berlioza. Bez tej pasji nie sposób zrozumieć źródeł muzyki kompozytora, buzującej emocjami, nasyconej niepokojem, wzniosłością, słodyczą i… miłością.
Karol Rafał Bula
Philipp Telemann – niemiecki kompozytor o ogromnym dorobku, jeden z pierwszych propagatorów i menedżerów muzyki, rówieśnik i dobry znajomy Bacha i Händla, wybitny kapelmistrz swoich czasów, samouk. Pozostawił spuściznę, której mało kto mógł dorównać. Dogłębnego przestudiowania biografii i dzieł Telemanna podjął się Karol Bula, pasjonat jego muzyki, o której pisze, że jest nacechowana „niezwykłą elegancją i naturalnym wdziękiem”.
Danuta Gwizdalanka
Biografia kompozytora, którego życie i twórczość wciąż zaskakuje, mimo tego, że opisywane były już wielokrotnie. Autorka wyłuskuje esencję osobowości, szczególnego stylu bycia Witolda Lutosławskiego oraz kontekstów rodzinnych i historycznych, w jakich przyszło mu żyć i tworzyć.
Lech Dzierżanowski
Biografia kompozytora zaginionego pokolenia. Autor książki kreśli portret kompozytora pragnącego żyć i tworzyć godnie, w poczuciu wolności. Opisuje dramat wielkiego talentu wprzęgniętego w machinę historii. To ważna lektura – bez znajomości dzieła i losów Palestra historia muzyki polskiej XX wieku jest niepełna.
Krzysztof Kwiatkowski
Biografia jednego z najciekawszych i najbardziej tajemniczych kompozytorów polskich. O sobie nie wypowiada się wcale, a o swoich utworach – z rzadka i niechętnie. Autor monografii o poświęconej Szymańskiemu podjął się jednak tego zadania, proponując nam podróż przez fascynujące dzieła kompozytora.